Mis on Kaader

Filmid valmivad kohapeal 24 tunni jooksul

Kaader on traditsiooniline kahepäevane filmisündmus Raplamaal, mis toimub sel aastal juba kuueteistkümnendat korda. Kaadri filmifestival pakub osalejatele põnevat väljakutset, teha ööpäeva jooksul valmis oma lühifilm ning saada samas filmialast koolitust ja praktikat.

Kuigi Eestis on mitmeid filmifestivale, on Kaader unikaalne just selle poolest, et filmid valmivad kohapeal 24 tunni jooksul, säilitades sisukuse ja tehniliselt hea teostuse.

Erinevatel aastatel on festivalist osa võtnud näiteks TTÜ filmiklubi, Lähte Gümnaasium, Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Tallinna 32.keskkool, Tartu Kivilinna Gümnaasium ning Balti Filmi- ja Meediakool. Osa on võtnud muidugi ka Raplamaa koolid.

Vaata Kaadri brošüür

Esimene Kaader toimus 2006

Kaader on omalaadne järg Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis varem peetud filmifestivalile “Ossud”, ilma milleta poleks “Kaadrit”.

Esimene “Kaader” toimus 2006. aastal 10.-11. novembril Rapla Kultuurikeskuses ja Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis.  Esimesel päeval toimus “Kaadri” avatseremoonia Rapla Kultuurikeskuses, peale mida hakati näitama konkursifilme, mis olid pärit Tallinnast, Põlvast, Viljandist, Sakust ja Raplast. Teisel päeval hakkasid teotahtega filmiloojad ühes kinobussi inimestega kohapeal filmi tegema. Kulus kuus ja pool tundi ning vaimukas ja ootamatute lahendustega film “Tool” oligi vaatamiseks valmis. Vahepeal analüüsiti konkursifilme ja anti kätte auhinnad. Peaauhinnaks oli suur sepistatud kaamera, mis on olnud peaauhinnaks aastaid

Selline oli esimene “Kaader”, praeguseks on ta kasvanud ja arenenud, enam ei näidata varem tehtud filme, vaid kõik filmid valmivad kohapeal 24 tunni jooksul. 2019. aastal kolis Kaader Rapla Gümnaasiumi ning filmide esilinastus toimub Rapla kinos.

Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi arhiiv 2006