Kaader 2018 on läbi? Ei ole…

Noorte filmifestival Kaader sai selleks korraks läbi. Sedasi arvab kindlasti igaüks, kes Kaadril osales, kuid tegelikult see nii ei ole.

Tänavuse festivali tase oli erakordselt kõrge. Võib isegi öelda, et liigagi kõrge noorte filmifestivali kohta. Saades publikult ja osalejatelt tagasisidet, võib väita, et žürii (Mart Sander, Valter Uusberg ja Lisette Pomerants) otsus oli karm. Seda näitab juba tõsiasi, et esilinastusele pääses ette planeeritud kaheteist filmi asemel üheksa filmi. Aga kas Kaadril polegi aeg oma kohta filmimaailmas näitamahakata?

Foto: Rauno Vahtre

Ühest küljest vaadates on see kurb, kuna enamus põhikooli filmidest jäid välja. Olles ise need 24 tundi festivalil ja nähes, kuidas tegelikult just need noored, kes tulevad esimest korda Kaadrile ja pingutavad kogu südamest, et film valmiks õigeaegselt, on väga raske vaadata neile silma ja öelda, et teie film ei pääse ekraanile. Üritus toimus ju ikkagi põhikoolis ning kui sel aastal noortemate filmid ekraanile ei pääsenud, siis kas järgmisel aastal neid üldse Kaadril kohata võib?

Teisest küljest jällegi selgitas žürii oma otsuse täiesti vastuvõetavalt ära. Otsus langetati peamiselt ühe märksõna järgi, milleks oli “film”. Festivalil valminud film pidi olema filmilik, ning täitma filmi kriteeriume. Tänu sellele oli publikul lühifilme nii visuaalselt kui ka sisuliselt hea vaadata.

Grand Prix ehk Kaader 2018 võit läks lühifilmile “Suured koerused: kabelimats ja kaks meetrit mulla all”, mille autoriks on Antony Loodus. Lugu räägib sellest, kuidas ühe luuseritest koosneva maffiagängi liider hukkub ja tema alluvad korraldavad talle matuse, kuid hiljem selgub, et nad püüdsid matta elusat meest. Auhinnaks sepistatud kaamera ning nänni sponsoritelt, mida oli tänavu erakordselt palju.

Parim põhikooli film oli “Üks imelik lugu”, autoriks Gregor Siimar. Gümnaasiumi parima tiitli sai lühifilm “Betra”, mis rääkis Betra Käsperist, kellel on laktoositalumatus. Film pälvis ka publiku lemmiku tiitli. Vilistlaste parimaks lühifilmiks valiti Sten Leinasaare film “Empiiriline”, mis valmiski ainult Leinasaare käe läbi. Kusjuures mees ise tuli Kaadrile otse ajateenistusest. Visuaalselt parimaks lühifilmiks valiti “Simulatsioon 2K18”, mille üheks autoriks on Vesiroosi vilistlane Martin Lapin.

Foto: Rauno Vahtre

Publikule kui ka osalejatele üllatuseks sai parim mees- ja naisnäitleja osa sarja “Litsid” teises hooajas. Valituteks osutusid “Suured koerused” näitleja Markus-Aleks Trofimov ja “Simulatsioon 2K18” näitlejanna Merit Sillaots. Seega jääge ootama “Litsid” teist hooaega. Kõik eelnimetatud kategooriad said auhinnaks 3D laserilt kuubid.

Lõppürituse õhtujuhtideks olid Kaadri patrioodid Juhan Taalik ja Kevin Rull. Kas nad sellega ka hakkama said on raske kokku võtta. Publiku saab jaotada pooleks. On neid, kes väidavad, et mehed ei olnud kõige parem valik, aga on ka neid, kes mõistsid Juhani ja Kevini nalju. Mõlemad on ka Vesiroosi vilistlased ning ei mäletagi aega, mil nad poleks filmifestivalil osalenud. Eelneval viiel Kaadril on nad koos oma filmiseltsiga  “Arhailisemad” teinud lühifilme. Nõnda oli ka tänavu.

Õhtujuhtidel oli au anda ka enda nimeline eripreemia. Meeste poolt valituks osutus Sander Saard ja Ergo Pajuväli. Nemad tegid lõppüritusele intro klipi, mis oli omakorda järg meeste poolt 2013 aastal tehtud lühifilmile “Angelina”.

Üritusega jäädi ülimalt rahule. Oli muidugi ka neid hetki, kus Kaadri peakorraldajatel oli tunne, et nüüd on kõik tuksis ja festival kukub läbi, aga kui osalejad ütlevad, et kogu korraldus oli ülim ning see oli parim Kaader, mis üldse kunagi olnud on, siis see ongi see, mis teeb korraldajal meele heaks ning paneb taas tegutsema.

Kuid mis saab teistest filmidest? Kindlasti lähevad kõik valminud filmid Kaadri Youtube’i üles, aga kas see on kõik? Meil on kõigile osalejatele rõõmus uudis. Kaadri meeskond korraldab järelürituse, kus näidatakse kõiki filme, mis valmisid selleaastasel filmifestivalil. Jagatakse kõigile väikseid auhindu ja tuleb ka üllatusi. Rohkem infot jagame Kaadri Facebooki kaudu. Ürituse peasponsor on Balsnack.